Clarks – historia marki

Gdy skończyła się II Wojna Światowa wiele firm doskonale wiedziało, że z jednej strony zniszczona infrastruktura oraz brak wielu materiałów znacznie utrudni im działanie, ale z drugiej na rynku będzie ogromny popyt na wszelkie produkty, które w czasie konfliktu były reglamentowane lub całkowicie niedostępne. Oczywiście pierwsze lata pokoju to głównie czas odbudowy, ale w końcu sytuacja stanie się na tyle normalna, by móc znów rozpocząć normalną działalność przedsiębiorczą. Brytyjska firma Clarks dość szybko zorientowała się, że jej obuwie może stać się odpowiedzią na spore zapotrzebowanie wielu osób, które nie posiadały butów w odpowiednim stanie.

Wraz z nastaniem lat pięćdziesiątych buty Clarks stały się synonimem świetnej, zarówno pod względem estetycznym jak i jakościowym, oferty. Jedną z pierwszych kolekcji, jakie zdobyły znaczą popularność, była linia Desert BOOT, nawiązująca stylistycznie do obuwia używanego na pustyni. Klienci błyskawicznie docenili walory tego obuwia, co pozwoliło producentowi zdobyć środki na dalsze inwestycje.

Inną, również bardzo udaną propozycją były Wallabee, które pojawiły się na rynku w latach sześćdziesiątych. I tym razem Clarks postawiło na prostotę, jednakże te modele inspirowane były mokasynami, co oznaczało, iż idealnie sprawdza się jako codzienne obuwie. Równolegle firma postanowiła poświęcić większą uwagę ofercie dziecięcej, co zaowocowało stworzeniem linii tylko i wyłącznie dla pociech. Rzecz jasna tak renomowana marka jak Clarks przyłożyła bardzo dużą uwagę do starannego wykonania bucików dla dzieci, co wcale nie było w tamtym okresie standardem.