Męski punkt widzenia

meski-punkt-widzenia

Projektanci obuwia to najczęściej mężczyźni. Jest to interesująca tendencja, gdyż buty to domena głównie kobiet, co widać chociażby poprzez przekrój płciowy klientów każdego salonu obuwniczego. Panie dużo bardziej interesują się kwestiami związanymi z okryciem stopy. Co prawda panowie również coraz chętniej kupują buty męskie, a także wyrażają żywe zainteresowanie nimi, co przekłada się na wiele pytań kierowanych do sprzedawców, niemniej trend ten wciąż nie jest popularny. Dlatego też to raczej kobiety powinny projektować buty, gdyż są one bliższe ich naturze.

W praktyce jednak jest inaczej. Co prawda wiele kobiet pracuje w tym zawodzie, niemniej najważniejsze nazwiska to prawie zawsze mężczyźni, którzy nie tylko nadają dynamikę branży, ale także definiują nowe trendy. Projektowane przez nich buty męskie oraz damskie szybko stają się hitami, co znacznie wzmacnia ich pozycję. Oczywiście grupa zawodowa związana z tworzeniem nowych wzorów to nie tylko wielkie nazwiska, lecz również cała reszta, ale i tam da się zauważyć znaczną przewagę testosteronu. Czyżby więc panie nie były tak zdolne, jak mężczyźni? Raczej nie w tym rzecz, niemniej brak sensownych badań, które wyjaśniłyby przewagę pierwiastka męskiego w branży obuwniczej.

Z drugiej strony, dopóki prezentowane obuwie będzie znajdować uznanie w naszych oczach, to czy jest sens zastanawiać się nad tym tematem? Najważniejsze, by kupowane przez nas buty stały na wysokim poziomie, reszta natomiast nie ma większego znaczenia z punktu widzenia klienta.

Buty męskie to nie tylko rozmaite trampki, trzewiki, czy trapery. Bardzo często zapominamy, że pod tym określeniem kryją się również niewielkie buciki, które tworzone były z myślą o naszych najmłodszych. Ta część rynku, która dotyczy dzieci to bardzo ważny element całości, gdyż rodzice są w stanie wydać spore sumy, by ich pociechy nosiły na swoich nogach takie obuwie, które nie tylko będzie dobrze wyglądać, ale również nie wpłynie negatywnie na rozwój malucha.

Jeśli chodzi o buty dla dzieci należy pamiętać, że zupełnie innymi przesłankami będziemy się kierować, gdy nasz maluch jest bliżej wieku niemowlęcego, niż gdyby miał kilka lat. Logiczne jest, że buty dla potomka, który nie chodzi muszą być zupełnie inaczej skonstruowane. W tym wypadku nie jest istotne, czy będą one mocne, gdyż brak kontaktu z podłożem znacznie zmniejszy ryzyko psucia się buta. Ważnym czynnikiem natomiast będzie konstrukcja cholewki, gdyż nie może ona w żaden sposób ingerować w rozwój stopy dziecka. Jakiekolwiek uciskanie może mieć duży wpływ na przyszły kształt nogi, stąd musimy zwrócić szczególną uwagę na to, by maluch czuł się w buciku dobrze.

Starsze dzieci również rosną, stąd powyższe wnioski są wciąż istotne, z tą różnicą, że będziemy musieli wziąć pod uwagę fakt poruszania się pociechy. Dlatego też obuwie będzie musiało być na tyle mocne, by wytrzymać spore obciążenia. Dla dziecka umiejętność chodzenia jest niesamowitą sprawą, stąd eksploatacja butów jest w tym wypadku czymś bardzo normalnym.