Sportowa marka – Adidas

sportowa-marka-adidas

Na pewno część fanów futbolu słyszała o takich modelach piłek jak „Santiago”, czy „Telstar”. Obie wprowadzone zostały na rynek przez firmę Adidas, której celem było wypromowanie produktu, który mógłby stać się oficjalną piłka stosowaną w piłkarskich mistrzostwach świata. „Santiago” nie miała tego szczęścia, gdyż w 1966 w czasie mistrzostw w Anglii stała się zaledwie rezerwową piłką. Jednakże już cztery lata później Adidas zatriumfował, wprowadzając na murawę „Telstara”, który zdobył serca piłkarzy. Dzięki zastosowaniu ówcześnie najnowszych technologii piłka była lekka oraz odpowiednio okrągła, dzięki czemu doskonale nadawała się do rozgrywania nawet najbardziej wymagających meczy.

Wraz z upływającymi latami świat szedł do przodu, co wymusiło wprowadzanie innowacji w wielu obszarach. Buty Adidas stawały się coraz lepiej wyposażone, siłą rzeczy podobnie musiało dziać się z resztą asortymentu. Skutkiem tego był debiut piłki Teamgeist, która w 2006 została przedstawiona światu. Już pierwszy rzut oka pozwolił zorientować się, że zmiany są dość radykalne. Miejsce 14 segmentów wprowadzono tylko trzy, dzięki czemu udało uzyskać się doskonalszy kształt, który ma znaczny wpływ na kontrole piłki. Również celność w takim wypadku jest wyższa, co jednak wymaga od piłkarzy znacznie większej uwagi i umiejętności. Dla wielu był to spory szok, gdyż niektórzy niejako „na nowo” musieli nauczyć się obchodzić z innowacyjnym produktem. Adidas doskonale wiedział, że takie zjawisko może mieć miejsce, ale uznał, że zmiany są potrzebne.

logo adidasNa początku lat sześćdziesiątych Adidas był już popularną marką, która coraz bardziej zaznaczała swoją pozycję zarówno wśród normalnych klientów, jak I tych, którzy byli mocno zaangażowani w rozmaite dyscypliny sportowe, ze szczególnym uwzględnieniem piłki nożnej. Warto wspomnieć tu o podpisanym w 1954 roku kontrakcie, według którego producent obuwia stawał się głównym sponsorem niemieckiej reprezentacji piłkarskiej. Firma nie chciała jednak na tym poprzestać, dlatego też w 1963 zadebiutowała z nowym produktem, czyli specjalnie zaprojektowaną piłką, którą nazwano „Santiago”.

Pomysł ten był związany z faktem, iż firma od pewnego czasu pragnęła poszerzyć swoją ofertę, której głównym elementem były buty Adidas. Dzięki temu ruchowi przedsiębiorstwo jeszcze bardziej zaakcentowało swoją obecność na rynku i gotowość do podejmowania nowych wyzwań, które wykraczały poza buty sportowe. Co prawda „Santiago” ostatecznie stało się oficjalną piłką jakichkolwiek mistrzostw, musząc „zadowolić” się statusem rezerwowego asortymentu w trakcie mistrzostw świata rozgrywanych w Anglii w 1966 roku, niemniej już cztery lata później następca „Santiago”, czyli „Telstar”, zdobył ten wymarzony przez firmę status. Od tego momentu coraz więcej osób zaczęło kojarzyć markę Adidas ze sportem, co znacznie zwiększyło możliwości firmy w zakresie rozszerzania swojej oferty oraz współpracy z rozmaitymi organizacjami i klubami sportowymi, które od tego momentu chętnie zamawiały rozmaity asortyment jak np. piłki, buty do biegania, czy koszulki.